Haberler


News del 27/07/2018


MASCHIO GASPARDO GRUP 2017 BİLANÇOSUNU SUNAR: 

  • 324 MİLYON EUROYA EŞDEĞER 2017 CİROSU
  • GRUP İŞLETME KARINA (5 MİLYON EUROYA EŞDEĞER) 

ÜÇ YIL SONRA DÖNÜYOR YENİ CEO ATANDI: LUIGI DE PUPPI

Toprak işleme, tohum ekme, ürün işleme, çevre düzenleme ve saman yapmak için tarımsal ekipmanların üretiminde uzmanlaşmış şirket Maschio Gaspardo Spa Ortaklar Olağan Genel Kurulu, şirketin 2017 mali yılına ait Bilançolarını bugün itibarıyla onaylamıştır.

31 Aralık 2017 bilançosunun onaylanması ile CEO Massimo Bordi’nin görevi sonra ermiştir. Bu nedenle Ortaklar Kurulu yeni CEO olarak Luigi De Puppi’yi atamıştır.

Bugün, 1200’ü İtalya’da olmak üzere tüm dünyada toplam 2200 çalışanı olan Grup, 4’ü İtalya’da 3’ü yurtdışında Çin, Hindistan ve Romanya olmak üzere 7 üretim tesisi ve 12 satış ofisi ile (İtalya, Fransa, İspanya, Almanya, Romanya, Polonya, Türkiye, Ukrayna, Rusya, Çin, Hindistan, Kuzey Amerika) varlığını sürdürmektedir.

Finansal Veriler

Maschio Gaspardo Grubun, 2016 yılı rakamı olan 291 milyon euroya oranla %11 oranında bir artış göstererek 324 milyon euro konsolide ciroya ulaştığı 31 Aralık 2017’de onaylamıştır.

Bu sonuca, olumlu iyileşme belirtileri gösteren tarımsal makineler dünya pazarı kapsamında, tüm dünyadaki güçlü ticaret ağı ve pazara yeni ürünlerin sunulması sayesinde ulaşılmıştır.

Grup cirosunun %82’sini oluşturan ve yurt dışına gerçekleşmiş satışların coğrafik bölge analizlerine göre 2016 yılına oranla Asya’da %16, Doğu Avrupa'da ise %22 artış ile anlamlı büyüme oranı kaydedilmiştir. Özellikle Grup’un 2011 yılından bu yana bir üretim tesisinin yer aldığı Hindistan, 2016 yılına oranla %30’luk bir ciro artışı kaydetmiştir.

2017 sonunda, 2016’nın 29,7 milyonuna oranla Favök %8 oranında bir artış ile32 milyon euro olarak onaylanmıştır. Grup üç yıl sonra, 2017 sonunda 5 milyon euroya eşit bir faaliyet sonucu kaydederek kara geçmiştir. 2016’ya oranla 31 Aralık 2017’de Net Finansal Durum 4,5 milyon euro iyileşme göstererek 185 milyon euroya ulaşmıştır. 2017 yılındaki yatırımların toplam değeri %3,5 Capex/ciro oranı ile yaklaşık 11 milyon euro tutarındadır. Grubun 31 Aralık 2017’de ulaştığı sonuçlar 2015-2018 endüstriyel planı tarafından öngörülen hedefler doğrultusundadır.

Yeni Yönetim Kurulunun atanması ve Yeni CEO

Maschio Gaspardo Spa Ortaklar Kurulu bugün, aşağıdaki gibi oluşan yeni Yönetim Kurulunu atamıştır: Mirco Maschio – Başkan, Giorgio Maschio – Başkan Yardımcısı, Andrea Maschio, Martina Maschio, Alberto Baban, Franco Biasutti ve Luigi De Puppi yeni CEO.

Friuli doğumlu Luigi De Puppi, Bocconi Ekonomi ve Ticaret Üniversitesi lisans ve Udine Üniversitesi Bankacılık Bilimleri branş 42 mezunudur (onursal fahri doktor ünvanıyla), endüstriyel sektörden Sigortacılık-Bankacılık sektörüne kadar, aralarında Toro Assicurazioni ve Alleanza Toro (Başkan ve CEO sıfatıyla), FriulAdria Halk Bankası (CEO ve İKB sıfatıyla), Zanussi-Electrolux (CEO sıfatıyla), Benetton (CEO sıfatıyla) , Olivetti gibi İtalyan ve uluslararası birçok şirkette edinilmiş çok güçlü bir yönetim deneyimine sahiptir. Pittini Grup, P. Rosa T.B.M ve Calligaris şirketlerinin Yönetim Kurullarında yer almaktadır.

Yeni CEO’nun görevi, elde edilen sonuçların konsolidasyon sürecini takip etmek ve Grup için İtalya ve uluslararası platformda yeni bir gelişim aşaması oluşturmaktır.

Grubun büyük hissedarı Maschio Ailesi, Müh. Massimo Bordi’ye, 2013 ve 2014 yıllarında ortaya çıkan zorlu bir mali durumun üstesinden gelerek ve üç yıllık yeni bir konsolidasyon ve gelişimin temellerini atarak çok zorlu bir iş planı ile üstesinden geldikleri bu üç yıllık süre boyunca elde ettiği sonuçlar ve zorlu çalışma için teşekkürlerini sunar.

Çok büyük başarılar elde ettiğimiz çok yoğun bir üç yıldı – diye ifade etti Maschio Gaspardo Spa Başkanı Mirco Maschio – yetkin ve motive olmuş bir ekiple birlikte olağanüstü sonuçlar elde ettik”. “Müh. Bordi’nin getirilmesi, babam Egidio’nun bizi bırakmadan önce son önemli hareketi oldu -  diye ifade etti Maschio Holding başkanı Andrea Maschio .- Bu yüzden bu üç yıl içinde grubun elde ettiği değer artışından son derece mutluyuz”

“Şirketi daha güçlü koşullarda ve ifade edilemeyecek büyüklükte bir potansiyel ile bırakıyorum. – diye belirtti Massimo Bordi - Başkan Egidio Maschio'nun bize bıraktığı büyük enerji ve coşkunun hiç eksilmediği bir şirkette bu karmaşık projeyi tamamlamak çok büyük bir mutluluk oldu.”